Ćwiczenia z gumami w domu – jak powinny trenować kobiety, a jak mężczyźni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ćwiczenia z gumami w domu – jak powinny trenować kobiety, a jak mężczyźni?
Ćwiczenia domowe

Gumy oporowe to jedno z niewielu urządzeń, które świetnie sprawdza się w domowej siłowni, zarówno w przypadku treningu kobiet, jak i mężczyzn. Poznaj jego zalety.  

Dlaczego warto korzystać z gum oporowych? 

Taśmy świetnie sprawdzają się w treningach na poziomie początkującym, jak i podczas bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Ich główną zaletą jest angażowanie do pracy większych partii mięśniowych. Dzięki zwiększonemu obciążeniu, które można dowolnie dopasowywać do potrzeb zawodnika, mięśnie nabierają więcej siły, szybciej się budują i mają większą wytrzymałość. Trening z gumami oporowymi poprawia także jędrność skóry, przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, stanowi dobre urozmaicenie treningu i silniejszy bodziec pobudzający mięśnie. Niewielkie rozmiary i waga gum pozwala nie tylko na swobodne prowadzenie treningów w domowym zaciszu, ale także na świeżym powietrzu. Uniwersalny charakter taśm poszerza spektrum wykonywanych ćwiczeń, które sprawdza się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

Przykładowe ćwiczenia dla kobiet 

Jednym z istotniejszych aspektów w treningu kobiet z taśmami oporowymi jest wzmacnianie mięśni dna miednicy. Tego typu ćwiczenia lepiej przygotują organizm do ewentualnego porodu, zmniejszą odczuwalność bólu podczas menstruacji i skraca czas połogu. W związku z ciążą i porodem kobiety są także częściej narażone na nietrzymanie moczu w podeszłym wieku, a trenowanie mięśni dna miednicy może zmniejszyć to ryzyko. Do realizacji tego typu ćwiczeń można nałożyć gumę na uda i wykonywać wypady, po około 10/15 powtórzeń na każdą nogę. 

Taśmy wpływają także na spalanie tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki. Najbardziej efektywne ćwiczenia to między innymi unoszenie ramion podczas wykonywania przysiadów z gumą umieszczoną pod stopami i trzymaną w dłoniach (10-20 powtórzeń), wykroki w przód z taśmą pod stopą i trzymaną w rękach na wysokości kolana (10-20) powtórzeń, rozchylenie ramion na boki z gumą nałożoną na nadgarstki (10-20 powtórzeń) czy rozciąganie mięśni kręgosłupa z dłońmi za plecami z nałożoną gumą oporową (10-20 powtórzeń).   

Przykładowe ćwiczenia dla mężczyzn 

Korzystanie z taśmy oporowej jest równie korzystne w przypadku treningu mężczyzn. Jednym z podstawowych ćwiczeń, które mogą wykonywać zawodnicy, są przysiady z gumą naciągniętą na stopy i barki. Ćwiczenie stabilizuje prawidłowe ułożenie kręgosłupa, wzmacnia jego mięśnie oraz angażuje do pracy mięśnie pośladków, nóg i brzucha. Zawodnicy chcący zbudować swoje plecy mogą skorzystać z wiosłowania w opadzie tułowia. W celu poprawnego wykonania ćwiczenia należy stanąć na taśmie pochylić się w kierunku podłoża i podciągać rękoma taśmę na wysokość brzucha, tak by łokcie znajdowały się blisko tułowia. 

Trening można także rozbudować za pomocą pompek wykonywanych z obciążeń taśm oporowych. W tym celu guma powinna zostać umieszczona na stopach, a następnie naciągnięta na tyle pleców, aż do rąk, tak by obciążenie rozkładało się równomiernie. Interesującym rozwiązaniem jest także wyciskanie w pozycji stojącej. Do wykonania tego ćwiczenia oprócz gumy umieszczone na wysokości mostka i przymocowanej do stałego elementu, na przykład draga potrzebna będzie sztanga lub hantle, które dodatkowo obciążą trenowane mięśnie.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*