Ćwiczenia rozciągające – fundamentalny element zdrowej pracy na home office

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ćwiczenia rozciągające – fundamentalny element zdrowej pracy na home office
Ćwiczenia domowe

Praca zdalna, czyli home office, to jeden z nieodłącznych elementów pandemicznej rzeczywistości większości z nas. Może przyjmować różne postaci – od całkowitej pracy w domu aż po modele hybrydowe. Jak skutecznie zadbać o swoje ciało, gdy wykonujemy pracę siedzącą? Wystarczy regularnie wykonywać poniższy zestaw ćwiczeń.

Sprawdzone ćwiczenia rozciągające dla osób pracujących w domu

Poniższe ćwiczenia nie tylko przyczyniają się do rozciągnięcia i rozluźnienia napiętych mięśni ciała. Stanowią również sprawdzony sposób na zapanowanie nad stresem i pracę „z oddechem”.

Pierwsza propozycja to ćwiczenia wykonywane w obrębie szyi oraz ramion. Pierwsze z nich polega na tym, że siadamy za biurkiem, wyciągamy przed siebie jedną rękę i kierujemy palce w dół. Drugą ręką przyciągamy palce do siebie. Wykonujemy powtórzenia na prawą oraz lewą rękę.

Kolejne ćwiczenie wygląda następująco: wyciągamy ręce do tyłu i próbujemy je złączyć ze sobą za plecami, wypychając jednocześnie klatkę piersiową do przodu. Aby rozciągnąć szyję oraz ramiona, możemy siąść na krześle i przechylić głowę, dotykając ramienia. Następnie wykonujemy krążenie w kierunku drugiego ramienia. Uwaga! Wykonując to ćwiczenie, nie odchylamy głowy do tyłu.

Jak jeszcze można rozciągnąć ramiona w pozycji siedzącej? Bierzemy wdech nosem, a wraz z wydechem powietrza podnosimy ręce nad głowę w taki sposób, by były one wyprostowane w łokciach. Wyciągamy naprzemiennie raz lewą, raz prawą rękę tak wysoko, jak tylko jesteśmy w stanie. Ćwiczenie to można również lekko zmodyfikować, kierując jedną wyprostowaną rękę w górę, drugą – w dół.

A jak u was z ogólną mobilnością i elastycznością waszego ciała? 🤔

Zdjęcie wygląda dość zabawnie 😋 ale dla mało…

Opublikowany przez Bądź w formie Piątek, 1 maja 2020

Jak na home office ćwiczyć biodra, uda oraz pośladki napięte po wielu godzinach za biurkiem?

W tym celu siadamy na krześle, podnosimy prawą stopę i wykonujemy 10 krążeń w prawą i 10 w lewą stronę. To samo wykonujemy lewą nogą. Następne sprawdzone ćwiczenie polega na tym, że prostujemy plecy, napinamy mięśnie brzucha i unosimy nogi na wysokość bioder. Wykonujemy 30 powtórzeń. Kolejna propozycja to następujące ćwiczenie: stajemy i szybko odrywamy pięty od podłogi. Powtarzamy przez 0,5–1 min.

W jaki sposób skutecznie rozluźnić kark, ćwicząc w domu?

Siadamy na krześle i przechylamy głowę w kierunku prawego barku. Kładziemy prawą dłoń z lewej strony twarz. Równocześnie próbujemy wyciągnąć głowę, naciskając na nią dłonią. Następnie wykonujemy ćwiczenie na drugą stronę.

Jak ćwiczyć brzuch podczas pracy w domu?

Podnosimy ręce do góry, prawą stopę wysuwamy przed siebie, a kolano zginamy pod kątem prostym w taki sposób, aby nie wychodziło za linię stóp. Odchylamy się do tyłu, wytrzymujemy w tej pozycji przez pół minuty i zmieniamy nogę. Rzeźbić mięśnie brzucha z powodzeniem można również bez wstawania zza biurka. Wystarczy, że będziemy je rytmicznie, naprzemiennie napinać i rozluźniać.

A co, jeżeli chodzi o ćwiczenia na plecy, które z powodzeniem wykonywać można na home office? Kładziemy się na brzuchu, układamy ręce pod linią ramion i prostujemy je, nie przechylając głowy do tyłu. Wytrzymujemy przez 2 minuty.

Podczas pracy w domu bardzo dobrze sprawdzają się także przysiady z wykorzystaniem krzesła. Stajemy tyłem do niego, rozstawiamy stopy na szerokość bioder. Wykonujemy przysiad na tyle głęboki, by biodra oraz pośladki zatrzymały się nad siedzeniem. Wytrzymujemy przez około pół minuty, a następnie wstajemy, nie odrywając stóp od podłoża. Inna wersja tego ćwiczenia to przysiady z podparciem. Jak je wykonywać? Zwiększamy nieco odległość od krzesła i wykonujemy przysiady, opierając się o siedzisko.

Jak zredukować poziom napięcia towarzyszący wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych?

Kładziemy się na plecach i przyciągamy kolana do klatki piersiowej w taki sposób, aby nie odrywać odcinka lędźwiowego od podłogi. Wytrzymujemy w tej pozycji przez minutę.

Foto wyróżniające: materiały prasowe partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*