Zdrowe odżywianie. Najczęściej popełniane błędy żywieniowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zdrowe odżywianie. Najczęściej popełniane błędy żywieniowe
Najczęstsze błędy

Odpowiednie nawyki żywieniowe są niezbędne, aby utrzymać poprawną wagę, dobre samopoczucie i zdrowie na wysokim poziomie. Zobacz, jakie przyzwyczajenia Ci to uniemożliwiają.

Szacuje się, że ponad połowa Polaków posiada nadmierne kilogramy w większej lub mniejszej liczbie, a około 5 procent ma niedowagę. Oba zjawiska są równie niebezpieczne. Zaburzenia wagi i odstępstwa od normy wpływają nie tylko na atrakcyjność i samoakceptację, ale przede wszystkim na zdrowie. Otyłość powoduje wiele schorzeń. Do najczęstszych należą: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, choroby serca, zwyrodnienie stawów czy niedoczynność tarczycy. Przeciwna dolegliwość, czyli niedowaga, prowadzi do osłabienia, pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci, a także do obniżenia odporności. Utrzymująca się niska masa ciała może się przerodzić w niedożywienie, które zagraża życiu. Warto dbać o siebie i uniknąć wszystkich tych niepożądanych efektów. Czego najbardziej musisz się wystrzegać?

Błędy żywieniowe

Nieregularne posiłki

Ważne jest, aby jeść niewielkie porcje kilka razy w ciągu dnia. Wówczas Twój organizm nie zdąży poczuć głodu, a Ty nie zdążysz sięgnąć po przekąski między daniami. Jedz co 3–4 godziny. Ustalono, że to najzdrowsze przerwy. 

Niezdrowe przekąski

Jedzenie chipsów i czekolady wynika częściej z potrzeb emocjonalnych niż głodu. Często mózg chce się takimi przekąskami pocieszyć lub nagrodzić. Trudno jest zupełnie je wyeliminować, staraj się jednak ograniczyć częstotliwość i ilość ich spożywania, a także podejmij próby zastąpienia ich suszonymi owocami czy też orzechami.

>> Zobacz też: Czas na zdrowe odżywianie! Kiszonki warzywne

Suplementy w miejsce diety 

Reklamy suplementów mamią konsumentów błyskawicznymi efektami. Zamiast dostarczać organizmowi witamin w sztucznej postaci, zmień dietę na lepiej zbilansowaną. Zaopatrzy Cię ona we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Za mało owoców i warzyw w jadłospisie

Dietetycy zalecają, by warzywa oraz owoce – surowe i gotowane – stanowiły ok. 60 proc. dziennej porcji jedzenia, co zapewnia równowagę kwasowo-zasadową i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najwięcej witamin i substancji odżywczych zawierają surowe warzywa. 

sałatka
Photo by Jill Wellington from Pixabay.com

Za mało dziennej dawki wody

Niedobór płynów sprawia, że większość organów zaczyna gorzej funkcjonować. Pierwszym objawem, który powinien dać Ci do myślenia, jest ból głowy. Bardzo uciążliwy i przeszkadzający w produktywnym spędzeniu dnia. Aby odpowiednio nawodnić tkanki, potrzebujesz wypić około 1,5–2 litrów dziennie.

Za szybkie spożywanie posiłków

Nie jedz w pośpiechu. Zaplanuj na to spokojne pół godziny, kiedy nie będziesz myślał o pracy, obowiązkach czy problemach. Szybkie jedzenie i niedokładne przeżuwanie może powodować problemy z trawieniem.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Unikaj wszelkiego rodzaju diet. Na przykład popularne diety wysokobiałkowe mogą spowodować: zakwaszenie organizmu, zaparcia, zagrożenie osteoporozą, prawdopodobieństwo rozwoju kamicy nerkowej, upośledzenie pracy nerek i wątroby, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę. Nie warto tak bardzo ryzykować. Podobnie inne diety. Monodiety, które polegają na jedzeniu pewnej grupy produktów spożywczych, prowadzą do niedoborów ważnych składników odżywczych, a organizm traktuje je jako głodówki. Ze swojego słownika wykreśl słowo „dieta”. To, co wprowadzisz, powinno być nowymi nawykami żywieniowymi, które będą towarzyszyć Ci przez całe życie. W nowym sposobie życia najważniejsze dla Ciebie powinny być warzywa i owoce – to ich powinno być w diecie najwięcej. Później w piramidzie jest miejsce na produkty zbożowe, nabiał, a dopiero na samym jej końcu znajdują się mięso, ryby i tłuszcze. Według takiej piramidy żywieniowej układaj swoje codzienne menu. Organizm należy także przygotować na nowe żywienie. Wszystko wprowadzaj małymi kroczkami. Oprócz odpowiedniego jadłospisu istotne są również ćwiczenia fizyczne. Nie zapomnij zaplanować ich 3 razy w tygodniu na około pół godziny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*